Проблема національно-патріотичного виховання підростаючого покоління була актуальна на всіх етапах розвитку людського суспільства, а в даний час у зв’язку з кардинальними перетвореннями в Україні ця проблема набула особливого значення. Патріотичне виховання в сучасних умовах актуалізувало роль виховання любові до своєї Батьківщини та готовності до її захисту. Саме тому пріоритетним напрямком виховання дітей та молоді в Луцькому ліцеї №5 є патріотичне виховання.
Патріотичне виховання школярів – це систематична і цілеспрямована діяльність з формування в учнів високої патріотичної свідомості, почуття вірності своїй Батьківщині, готовності до виконання громадянського обов’язку і конституційних обов’язків по захисту інтересів України.
Патріотизм починається з виховання любові до своєї малої батьківщини – села, міста, в якому народився і звідки беруть початок твої корені. Виховання почуття патріотизму можливе через вивчення історії свого рідного краю, сім’ї, вшанування пам’яті предків, вивчення культурної спадщини свого народу.
З метою виховання почуття гордості в учнів за героїчну історію народу, до якого вони належать, і яка є органічним продовженням героїчного минулого нашої свободолюбивої нації у школі функціонує Військово-історичний музей (керівник – Левчук В.В.). Вітрини експозиції та фотоколаж мають загальну назву «Пам’ятає врятований світ…» У музеї постійно проводяться стаціонарні виставки відповідно до розділів експозиції історико-культурного змісту: «Україна козацька», «Вони визволяли Волинь», «Розповідають учасники війни», «Ніхто не забутий – ніщо не забуте», «Волинь партизанська», «Афганістан – наш біль і пам’ять», «Герої нашої Волині», «Небесна сотня», «Озброєння в Зоні АТО», «Сучасні виклики історії: боротьба за незалежність», «Революція гідності», «Неоголошена війна».
Військово-історичний музей відіграє значну роль у поліпшенні освітнього процесу та вихованні підростаючого покоління на прикладах волелюбного прагнення українського народу до національної незалежності. Щороку відвідувачами музею є численні випускники, учні та гості школи, які завжди схвально відгукуються про роботу музею.
Також у школі функціонує Кабінет-музей народознавства (керівник – Сидун Л.П.), створений з метою залучення учнівської молоді до вивчення і збереження історико-культурної спадщини українського народу, формування освіченої розвиненої особистості та сприяння вихованню патріотизму, любові до України, поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей українського народу. На базі музею систематично проводиться просвітницька робота: екскурсії, свята шкільного календаря, уроки рідної мови, мовознавчі турніри, тематичні вечори, творчі та пізнавальні заходи. Лекторська група музею, створена з числа учнів старших класів, проводить екскурсії згідно плану роботи для учнів різних вікових категорій. Учні-екскурсоводи систематично проводять оглядові і тематичні екскурсії: «Сімейні традиції, свята і звичаї», «Інтер’єр української хати», «Український посуд», «Український одяг», «Народні промисли України», «Український рушник», «Писанкарство» та інші. Отже, кабінет-музей народознавства дає можливість учням не лише теоретично ознайомитись з народним надбанням, але й насправді побачити старовинні речі та взяти безпосередню участь у їх зборі та дослідженні. Збираючи речі для музею, діти не лише вивчають історію рідного краю, а й мають можливість зустрітися з довгожителями окремих сіл Волині, здійснити фольклорні експедиції в села Луцького району.
Музей історії школи (керівник – Начуйченко К.О.) ставить за мету патріотичне виховання учнівської молоді, формування шанобливого ставлення до людей, які створювали і розвивали нашу школу, виховували молоде покоління, а також залучення учнів до вивчення і збереження шкільних традицій, історії життєвого шляху випускників, історико-культурної спадщини нашої країни. Відбувається пошук і збір експонатів для музею, оформлення нових альбомів та папок, зустрічі з випускниками минулих років, підготовка групи екскурсоводів, оформлення класної кімнати, в якій розташований музей. Були зібрані фотоматеріали та особиста інформація про директорів, вчителів та випускників, які стали гордістю не тільки школи, а й міста і країни. В шкільному архіві, бібліотеці, кабінетах знайдені матеріали, якими наповнена експозиція музею: альбоми, газети, фотографії, плакати, книги. У музеї проводяться екскурсії за темами «Дім, в якому ми живемо», «Директори школи», «Династії вчителів», «Суспільне життя вчителів», «Я – громадянин», «Зупинись, мить, ти – прекрасна», «Спорт у школі», «З друзями по світу», «Наші випускники», «Творчі роботи випускників». Музей історії школи став центром патріотичного виховання учнів школи, де проводяться заходи, що сприяють формуванню високоморальної особистості, справжнього громадянина своєї Батьківщини.